Tela Kullanımı

Tela Kullanımı

            TELA KULLANIMI

Tela Nedir? Tela Ne İşe Yarar?

Tela, giysilerin içine, sadece gerekli yerlere şekil, yapı ve destek sağlamak için uygulanan bir tekstil ürünüdür. Kumaşa hacim vererek giysiye form kazandırmaya yardımcı malzemedir. Yakalar, bel bantları, cepler, omuz dikişleri, boyun çizgileri gibi bölgeleri dengelemek için kullanılır.

Tela Nasıl Seçilir?

Genel olarak kullanacağınız kumaştan daha hafif bir tela kullanmanız gerekir. Daha ağır bir tela kullanırsanız tela, giysiye hakim olacak ve doğal olmayan bir görüntü verecektir. Bu nedenle orta ağırlıktaki dokuma kumaşlar için orta ağırlıkta dokuma tela, orta ağırlıkta örme kumaşlar için orta ağırlıkta örme tela kullanın.

Yapışkan ya da dikme tela, hangisini kullanırsanız kullanın kumaşın akışını, giysinin duruşunu etkileyecektir. Başlangıç düzeyindeki dikiş projelerinin çoğu için yapışkan tela kullanmanız iyi olacaktır. Dikiş makinesinde birden fazla katmanlı kumaşı dikmek için tecrübeniz olana kadar dikme tela kullanmanız önerilmez. Dikme tela kötü şekilde dikilirse giysinin şeklini etkileyecek ve gerçekten kötü bir sonuç verecektir. Bu sebeple kendinizden emin olana kadar dikme tela kullanmayın.

Tela rengini de yine kullanacağınız kumaşa göre seçmelisiniz. Telalar genelde sadece açık tonlar (beyaz/krem) ya da koyu tonlarda (siyah/antrasit) bulunur. Giysinin iç tarafına uygulanmasına rağmen açık renkli bir tela içine koyu renk tela kullanmayın. Normalde gözükmeyecek olsa bile ışıklı bir alanda belli olabilir. Aynı şekilde koyu renkli bir kumaş içine özellikle ana kumaş gevşek dokulu bir kumaş ise, açık renk tela kullanmayın.

Tela Çeşitleri;

Telaları, dokuma tela, örme tela ve dokusuz yüzey tela olarak üç ana grupta toplayabiliriz. Bu telaların her birinin yapışkan ve dikme özelliği olan türleri mevcuttur.

Yapışkan Telalar

Yapışkan telalar özellikle dikişe yeni başlayanlar için kullanımı en kolay olan teladır. Ütü ile ısı uygulanarak kullanılır.

Dokuma Tela – Dokuma kumaş için kullanılabilecek en uygun teladır. Modelli giysiler için uygundur. Palto, kaban, mont gibi dış giyim ürünlerinde kullanılırlar. Giysiye sağlamlık ve kusursuz duruşu verir. Dokuma sıkılığına, kumaşın ağırlığına göre çok çeşitlidir.

Örme Tela – Esnek bir teladır ve esnek kumaşlarla kullanılır. Bazıları tek yöne esneyebildiği gibi iki yöne esneyenleri de vardır. Kullanacağınız örme kumaşın esneme yönüne göre seçebilirsiniz. Hafif esneme payı olan kumaşlar için de kullanılır.

Dokusuz Yüzey (Non-Woven) Tela – Çeşitli kalınlıklarda bulunan bir teladır. Kağıt tela olarak da bilinir. Kullanılacak kumaştan daha ince olan seçilmelidir. İnce gelirse ikinci kat tela da uygulanabilir. Yaka ve kol manşetleri, elbise pervazlarını desteklemek için kullanılır. Dokuma olmadığı için herhangi bir kesim yönü yoktur, istediğiniz şekilde kesip kullanabilirsiniz. Ucuz ve çok çeşitli olması bakımından en çok tercih edilen teladır.

Yapışkan telalar çoğu kullanım için uygundur fakat aşağıda sayılan kumaşlarda yapışkan tela kullanılmaz.

Çok dokulu kumaşlar – yapıştırıcı kumaşa iyi yapışmaz.

Tüylü kumaşlar – örneğin kadife, kürk.. Yapıştırıcının kumaşa bağlanması için uygulanması gereken baskı kumaşı ezecektir.

Isıya karşı dayanıklılığı olmayan çok hassas kumaşlar – payetler, metalikler, vinil kumaşlar (ısı kumaşı eritebilir veya bozabilir)

Çok gevşek veya açık bir örgüye sahip kumaşlar – danteller, ağ kumaşlar (tutkal kumaşın düz tarafına doğru akabilir)

Bu tip kumaşlar için dikme telalar daha uygundur.

 

Yapışkan Tela Nasıl Uygulanır?

Ana kumaşın ters tarafı yukarı gelecek şekilde ütü masasına yerleştirilir. Telanın yapışkanlı yüzü kumaşın üzerine konur. Yapışkanlı yüzü tırtıklıdır ve daha parlaktır.

Ütü bezini yerleştirip, beze elinizle su serpiştirin ya da fıs fıs yardımıyla su sıkın.

Ütüyü sabit şekilde tek noktada 10 saniye kadar tutup diğer taraflara geçin. Ütüyü alışılan şekilde sağa sola hareketlerle ütüleme işlemi yapmayın. Sabit tutmak önemli.

Kumaşı kıvırıp telanın yapışıp yapışmadığının kontrolünü yapın ve yapışmayan bir yer varsa tekrar ütü basın.

Parçayı hareket ettirmeden önce soğumasını bekleyin. Sıcakken hareket ettirirseniz tela yeniden şekillenebilir ve bozulabilir.

 

Dikme Telalar

Dikme telalar, başka bir kumaş katmanı gibi ana kumaş üzerine dikilir. Bazı projelerinizde giysideki ana kumaşın dökümlü olması, kıvrılabilmesi, sabit durmamasını isteyebilirsiniz. Bu tür projeleriniz için dikme tela kullanmanız gerekir. Yapışkan telanın görünebileceği ince ya da parlak kumaşlarda dikme tela kullanılır.