Temel Dikiş Araçları

dikiş, nakış, mekik, masura, yüksük, makas, iğne, iplik, mezura, kumaş

Temel Dikiş Araçları

Temel Dikiş Araçları dememizin sebebi, dikişte aşağıda sayacağımızdan çok daha fazla araç-gereç kullanılmasıdır. Fakat biz dikişe yeni başlayanlar için en temel olanları sıraladık.

Öncelikle dikiş için kullanacağınız araçları bir yatırım gibi düşünün. Dikişe yeni başladığınızda ucuzundan makas, toplu iğne, işaret sabunu vb.. araçlardan satın alırsınız ki dikiş hevesiniz geçerse yazık olmasın mantığıyla… Yapılan başlıca hatalardan biridir bu.

Birincisi; ucuz araçları kesinlikle kullanamıyorsunuz, makas kumaşı düzgün şekilde kesemiyor, iğneler kumaşa iyi batmıyor ya da batınca zarar veriyor vb… İkincisi; kendinizi beceriksiz zannedip hevesiniz kırılabilir. Üçüncüsü; daha iyilerini almak için tekrar para harcamanız gerekecektir.

Bu yüzden en başından iyi kalitede malzemeler alıp bu işe girişmek en iyisi. Oldu ki bir süre sonra hevesiniz kaçtı ve dikiş dikmekten vazgeçtiniz, kalan malzemeler her zaman evde kullanabileceğiniz şeyler olduğu için bir zararınız olmayacak.

Temel Dikiş Araçları

Temel Dikiş Araçları: DİKİŞ MAKİNESİ

‘Hangi Dikiş Makinesini Almalı?’ aslında ayrı bir yazı konusu. Tabi öncelikle bütçemize uygun olan makinelere bakmak lazım. Fakat cep telefonu gibi sürekli yeni model çıktığında eskisini bırakıp da yenisi alınacak bir şey değil dikiş makinesi. Bu yüzden almışken biraz iyisini almakta fayda var.

Temel Dikiş Araçları: DİKİŞ MAKİNESİ

Temel Dikiş Araçları : ÖLÇME ALETLERİ

Mezura, cetvel ve minik dikiş cetveli. Bu minik cetvel 12,5cm uzunluğunda olup üzerinde kayan işaret bandı bulunmakta. Etek ve kol baskılarında çok kolaylık sağlıyor.

Temel Dikiş Araçları

 

Temel Dikiş Araçları : KESME ALETLERİ

Sadece kumaş kesmekte kullanacağınız iyi kalite bir makas ya da rulet kesici (makas yerine buna karar verirseniz kesim matını da almanız gerekir), kalıp kağıtlarını kesmek için kağıt makası, küçük nakış ya da çıt makası.

Temel Dikiş Araçları

Temel Dikiş Araçları : İŞARETLEME GEREÇLERİ

Koyu renk kumaşlar için beyaz, açık renk kumaşlar için renkli terzi taşları ya da ısı veya suyla silinen kalemler.

Temel Dikiş Araçları

Temel Dikiş Araçları : İĞNELEME ARAÇLARI

Kaliteli ve uzun iğneler. Kola takılan ya da mıktanıslı iğnedenlik.

Temel Dikiş Araçları

Temel Dikiş Araçları : İPLİKLER

Makine dikişi için kaliteli iplik. Teyel dikişi için renk atmayan daha ucuz iplikler.

Temel Dikiş Araçları